Rozmiar: 84,8 KB

Kartagina została założona w roku 814 p.n.e. przez kupców fenickich z Tyru, którzy uciekali na zachód przed surowym zwierzchnictwem królów asyryjskich: Asarhaddona i Assurbanipala. Doskonałe położenie na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków handlowych spowodowało szybki rozwój tego miasta- państwa, które w III wieku p.n.e. zajmowało wybrzeże Morza Śródziemnego od Libii, aż do cieśniny gibraltarskiej, południową Hiszpanę, Baleary, Sardynię, Maltę, Korsykę i większą część Sycylii. Źródłem bogactwa Kartaginy było w części rolnictwo, ale przede wszystkim handel, który kupcy puniccy praktycznie zmonopolizowali w zachodniej części basenu śródziemnomorskiego oraz na Atlantyku. Już w V wieku p.n.e. rozpoczęto lukratywny handel kornwalijską cyną oraz złotem i kością słoniową z Afryki Zachodniej. Statki ich docierały aż do dzisiejszego Sierra Leone.
Mając do dyspozycji ogromne środki Kartagina posiadała silną armię i flotę wojenną zawsze gotową bronić swych interesów. Starcie z imperium rzymskim było nieuniknione. Walki rozpoczęły się na Sycylii w r. 263 i toczyły się na lądach i morzach przez wiele lat, aż do pokoju w r. 241 p.n.e. Druga wojna punicka stała pod znakiem rajdu Hannibala, który z Hiszpanii zaatakował północną Italię zadając wiele ciężkich klęsk Rzymowi i posuwając się daleko na południe. Traktat pokojowy z r. 201 zakończył tą wieloletnia wojnę. "Carthaginen delendam esse"- Marek Katon Starszy każde swoje przemówienie w senacie kończył apelem o zburzenie Kartaginy. I tak się też stało w wyniku trzeciej wojny punickiej w roku 146 p.n.e. Sądzę, że warto zapoznać się z biografią wybitnego wodza Hannibala oraz przebiegiem wieloletnich starć Rzymu i Kartaginy /poz.6 wykazu literatury/.
Z kolei Arabowie zniszczyli odbudowane przez Rzymian miasto w r.692 i dziś możemy oglądać jedynie resztki budowli rzymskich- amfiteatr, termy Antoniusza Piusa, pozostałości świątyń i willi rozrzucone na sporym obszarze na przedmieściach Tunisu.
Czy dzisiejsza Tunezja może nawiązywać w jakikolwiek sposób do tradycji Kartaginy? Chyba tylko poprzez rozwój stosunków handlowych ze wszystkimi krajami świata i ograniczenie czasami zbyt wysokich opłat celnych na produkty z importu. Kraj ten utracił niepodległość na skutek ogromnych długów. W wymuszonych traktatach z Bardo (1881) oraz Marsa (1883) zagwarantowano protektorat francuski, który trwał do roku 1956.
Gospodarka Tunezji rozwija się szybko, kraj uzyskuje znaczne wpływy m.in. z turystyki. W r. 2000 przyjechało tu 5 mln gości na których czekało 755 hoteli z 200 tys. miejsc. Kraj jest gościnny i bezpieczny /zamachu na wyspie Djerba dokonali fanatycy z zewnątrz/, a ludzie niezwykle sympatyczni i pomocni.
Odkrycie w r. 1964 na Saharze zasobów ropy naftowej i gazu zapewniło krajowi samowystarczalność w tym zakresie. Już w roku 1970 Jacques-Yves Cousteau na swym słynnym statku "Calypso" badał możliwości przeprowadzenia podwodnego gazociągu pomiędzy Tunezją a Sycylia /tzw. projekt Tunicylia/ w celu dostarczania do Włoch gazu ziemnego z Afryki Północnej. Przy okazji odkryto na głębokości 250 m doskonale zachowany wrak fenicki i pewnie leży on tam do tej pory. Z planów tych pozostało dziś porozumienie z Maltą w sprawie wspólnej eksploatacji szelfu kontynentalnego leżącego pomiędzy tymi krajami.

HTML Album

Turystyczny raj - słońce, morze i zabytki starożytności


beach.jpg 47,49 KB
The Beach
47,49 KB
cartage_2.jpg 65,55 KB
Carthage
65,55 KB
el_kataoui.jpg 47,70 KB
El Kantaoui marina.jpg
47,70 KB
pirates.jpg 52,50 KB
Touristic ship
52,50 KB
pool.jpg 93,11 KB
Swimmingpool
93,11 KB
sea_2.jpg 35,29 KB
Hotels near Hamman
35,29 KB
sea_3.jpg 42,77 KB
Sea wall in Sousse
42,77 KB
tunis_1.jpg 47,83 KB
Tunis-Av.Habib Burgiba
47,83 KB

Jest tak wiele ciekawych zabytków w Tunezji, że trzeba starannie zaplanować pobyt z przewodnikiem turystycznym w ręku. Bez wątpienia zwiedzić trzeba muzeum Bardo z wspaniałą kolekcją mozaik i rzeźb oraz tereny po dawnej Kartaginie. Także Utyka, najstarsza fenicka faktoria handlowa w Afryce Pólnocnej założona w roku 1100 p.n.e. ma wiele ciekawych budowli do pokazania. Wieczna konkurentka Kartaginy była nawet stolicą prowincji za czasów rzymskich. Amatorzy nurkowania powinni bazować w Tabarce- są tam idealne warunki do uprawiania tego sportu. W pobliżu znajduje się rzymskie miasto Bulla Regia- jedno z największych miejsc wykopaliskowych Tunezji. Są tam unikatowe podziemne wille oraz świątynie Jowisza, Minerwy i Junony. Także Chemtou oraz pozostałości akweduktu Hadriana warto zwiedzić po wizycie w świecie podwodnym.
W czasie II wojny światowej Tunezja znajdowała się pod rządami kolaborantów francuskich z Vichy. Bitwa o Tunezję rozpoczęła się 15 listopada 1942 roku desantem spadochroniarzy amerykańskich z pułku pod dowództwem płk. Edsona D. Raff'a (1907-2003), który prowadził działania dywersyjne na tyłach wroga. Gen. Eisenhower próbował coprawda zdobyć Tunis niezwłocznie po wylądowaniu desantu w ramach operacji "Torch" uderzając 8 listopada 1942 siłami jednej dywizji, ale marsz jego wojsk sparaliżowały od dawna nie notowane w tym rejonie ulewne deszcze okresu zimowego. Wojska niemieckie liczące w chwili lądowania ok. 5 tys. ludzi wzmocniono 3-krotnie, silna była też Luftwaffe. Sytuacja stała się jeszcze gorsza kiedy Rommel wycofał się z Trypolitanii i połączył swe siły z von Arnimem tworząc jeden ciągły front w celu prowadzenia w Tunezji długotrwałych działań obronnych.
W tej sytuacji dopiero 6 maja 1943 roku ruszyła potężna ofensywa wojsk alianckich i już 7 maja Amerykanie zajęli Bizertę, a Brytyjczycy Tunis. Ćwierć miliona wojsk osi znalazło się w okrążeniu i kapitulowało 9 maja 1943. Droga do inwazji na Sycylię /operacja "Husky"/ była otwarta. Polecam autobiografie czołowych dowódców amerykańskich z tego okresu-poz.4 i 5 wykazu literatury. Bardzo dokładny opis kampanii tunezyjskiej z mapami i bogactwem faktów znajdziemy także w biografii generała Pattona pt."Geniusz wojny" autorstwa Carlo D'Este, wyd. Zysk i S-ka 2003.
Na koniec kilka uwag co do wyboru biura turystycznego. Pamiętni doświadczeń nieuczciwej firmy "Aladin Group", która zbankrutowała w czerwcu 2003 r. pozostawiając turystów w Egipcie i Tunezji oraz wyczyszczone konto bankowe /główny udziałowiec Nuredine Marhag zwiał do Tunezji z gotówką/ przyglądajmy się uważnie tym biurom, aby nie mieć potem kłopotów. Jeżeli czartery obsługują tunezyjskie linie lotnicze możemy być pewni niespodzianek wylatując z innego lotniska niż Okęcie. Informujmy się więc szczegółowo przed wylotem. Ja w każdym razie napewno wrócę jeszcze kiedyś do Tunezji. Jednak wyjazdy od listopada do końca marca zostawmy raczej amatorom spacerów i osobom źle znoszącym upały- ciągle jest tam ciepło /średnia stycznia np. 15 st.C/, ale coraz więcej chmur i deszczów, a silne północne i zachodnie wiatry powodują sztormy. W maju mamy znowu pełnię afrykańskiego lata ze średnią temperaturą 27 st.C.

Ciekawsze linki

1/ Adventures of Tunisia
2/ Sousse
3/ Oficjalna strona Min. Turystyki
4/ Tunezja Online

Na koniec pozycje książkowe, które warto przeczytać poza typowymi przewodnikami turystycznymi.

1/ "Tunezja"- Roman Kirilenko, wyd. Bellona, 2002, album, ponad 100 świetnych zdjęć.
2/ "Kartagina"- Mirosława Łątkowska, Volumen 1998.
3/ "Carthage"- Peter Huby, wyd. Dewi Lewis Pub., 2003.
4/ "Żołnierska epopeja"- Omar Bradley, wyd.MON 1989.
5/ "Wojna-jak ją poznałem"- George S. Patton, wyd. MON 1989.
6/ "Hannibal" -Serge Lancel, wyd. PIW, 2001, seria Biografie Sławnych Ludzi.

Zobacz także inne strony Kurzawy


FOTOGRAFIA-HISTORIA-GENEALOGIA

Zbig Kurzawa, mail: zbigkurzawa@wp.pl
Ostatnia aktualizacja-22października 2006 r. STRONA ARCHIWALNA - NIE AKTUALIZOWANA
Copyright Zbigniew Penkalski- wszelkie prawa zastrzeżone
Materiał dot. "Aladin Group"- "Polityka" nr 42 z dnia 18.X.2003 r.
Komercyjne wykorzystanie zdjęć za zgodą właściciela serwisu.