Animacje, animacje, animacje


Aby uzyskać ruch z obrazów statycznych trzeba użyć specyficznych metod w zależności od materiału, który mamy do dyspozycji. Jak widzimy na tej stronie ruch występuje w reklamie/jeśli jest wyświetlana/ oraz w samym tytule podstrony. Specjalne tło generowane przez skrypty Javy także powoduje cykliczny rodzaj ruchu. Przez pewien czas prezentowałem takie tło na tej stronie, ale przestało się zmieniać pod wpływem skyptów reklamowych wrzuconych tu przez providera. Tak więc bardzo różnymi środkami -czy to będzie język HTML, JavaScript czy animowany GIF- możemy wygenerować złudzenie ruchu.
Z oceanu możliwości komputerowej animacji omówimy jedynie kilka wątków dotyczących animowania cyfrowych fotografii. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji kiedy dysponujemy tzw. seriami zdjęć -wiele aparatów cyfrowych i tradycyjnych umożliwia wykonywanie serii 6-10 zdjęć w ciągu 2-4 sekund, które tworzą pewną sekwencję obrazów. Łatwo z nich utworzyć krótki filmik pod warunkiem, że sekwencja zawiera zdjęcia ruchu podzielonego na fazy. Korzystając np. z programu Paint Shop Pro w którym jako samodzielny program zaimplementowany jest Animation Shop łączymy poszczególne klatki otrzymując dość prymitywną animację.
Drugie zadanie będzie trudniejsze -jak bowiem przekonać znajomych, że kręciliśmy krótkie ujęcia naszą kamerą cyfrową podczas, gdy w rzeczywistości mamy jedynie statyczną fotografię? I tutaj będzie pomocny program z pakietu Kai Power Show 6.0 o nazwie PROJECTOR. Zainstalowany jako wtyczka do Photoshopa program ten pozwala na pozorowanie ruchów kamery i zoom'u oraz zapis klatek kluczowych. Naturalnie wybieramy obiekty statyczne jak np. krajobraz, bez ludzi czy samochodów bowiem ich się ożywić nie da.Poszczególne fazy ruchu zapisujemy w postaci klatek kluczowych, a program sam generuje płynną animację.
Rezultat zapisujemy jako plik avi lub w formacie Quick Time czyli .mov /większe pliki/. Oto przykład animacji wykonanej z serii statycznych zdjęć zapisanej w formacie avi.Oddałem wiele skoków z tej 9m skoczni położonej na Rodos-jednakże moje skoki nie zostały prawidłowo zapisane -wykorzystałem zatem akrobacje anonimowego skoczka.
Ponieważ animacje drugiego typu są plikami od 10-50MB nie jest możliwe zamieszczenie ich na tej podstronie z uwagi na brak miejsca.

A oto inny przykład animacji statycznych fotografii dzięki któremu możemy pozorować ruch pionowy czy też poziomy wody. Wykonujemy ją korzystając z programu Paint Shop Pro. Statyczne zdjęcie otwieramy w tym programie i narzędziem Retouch w ustawieniu Smudge-Left Slash /inne parametry: size-4, hardness 25-27, opacity 40, step-1, density-100/ przeciągamy po pikselach wody. Robimy tak na 3 kopiach obrazka poczym zapisujemy i otwieramy w Animation Shop. Będą to nasze klatki kluczowe. Ustawiamy kolor tła itp. poczym zapisujemy jako animated gif. Rezultat widac poniżej.

Rozmiar: 31762 bajtów


Kolejny przykład animacji wykonanej z mego zdjęcia zrobionego na Morzu Egejskim przy pomocy programu Flagimation.W prosty sposób możemy efektownie animować takie zdjęcia -szczególnie wykonane na morzu- korzystając z programu do animacji flag.

Rozmiar: 761342 bajtów


I wreszcie najnowsza możliwość-dynamiczna prezentacja fotografii na stronie z galeriami-koniec ze statyczną kontemplacją-zob. Capri, Rzym oraz otwartą księgę Pompei. To dzięki DHTML oraz JavaScript mamy na stronie ruch, a zdjęcia są prezentowane w formie nowoczesnej i przyciągającej uwagę.
Zbig Kurzawa, mail: zbigkurzawa@wp.pl. Ostatnia korekta-12 października 2004 r.
Copyright Zbig Kurzawa- wszelkie prawa zastrzeżone. Komercyjne wykorzystanie zdjęć, animacji i filmów za zgodą właściciela serwisu.