Najważniejsze odnośniki związane z wojną secesyjną

Rozmiar: 1024 bajtów

1/ The American Civil War Homepage - chyba najważniejszy zbiór odnośników w sieci. Strona powstała jako praca zespołowa na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Tennessee w r. 1995 i rozrosła się do wielkiej sieciowej encyklopedii. Znajdziemy tam wszystko co wiąże się z wojną secesyjną-poszczególne odnośniki pogrupowane tematycznie pokażą nam biografie generałów i zwykłych żołnierzy, wielkie bitwy,unikalne dokumenty i fotografie -słowem nikt, kto poważnie zajmuje się historią tej wojny nie może pominąć tego źródła. Z tego względu nie będziemy mnożyć w tym wykazie tych amerykańskich linków, które ujęte są w ACWH -pokażemy jedynie nowe, interesujące strony w tym także polskie, choć tych ostatnich jest znikoma ilość.
2/ Duży zbiór zdjęć z Gettysburga-współczesnego naturalnie, mamy tam niemal wszystkie pomniki i miejsca bitewne, a nawet grób założyciela miasteczka w r. 1787 Jamesa Gettys'a.
3/ Przyczyny wojny secesyjnej- interesująca strona pozwalająca na wyrobienie sobie własnej opinii o przyczynach wojny na podstawie licznych dokumentów z epoki.
4/ Ogromny zbiór map wojskowych na stronie akademii West Point, można tam odszukać mapy prawie wszystkich bitew i kampanii Wojny Domowej
5/ American Memory- 7 milionów dokumentów, zdjęć-także z wojny secesyjnej- filmów, nagrań dźwiękowych. Kolekcja osobistych dokumentów prezydenta Lincolna.
6/ Kalendarium czyli "Timeline of the American Civil War year by year..." - bardziej szczegółowe od opracowanego przeze mnie. Rozpoczyna się od daty 18 grudnia 1860 r. czyli od tzw. kompromisu Crittendena, a kończy 18 grudnia 1865 r. ratyfikacją XIII poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych znoszącej niewolnictwo.
7/ Polacy w wojnie secesyjnej
8/ Podstawowa bibliografia
9/ Największa wyszukiwarka faktów z wojny domowej-The Civil War Search Directory- zawiera wszystko-artykuły, dokumenty oraz zdjęcia. Niezbędne narzędzie dla każdego poszukującego danych.
10/ Oficjalne archiwa Armii Unii i Konfederacji- znane badaczom jak "OR" składają się ze 128 tomów oryginalnych dokumentów wojskowych podzielonych na następujące grupy:

 • Seria I skladająca się z 53 tomów (Books 1-111) zawiera opisy i meldunki z operacji wojskowych Unii i Konfederacji
 • Seria II to 8 tomów i 8 ksiąg zawiera listy, rozkazy, raporty oraz sprawy jeńców wojennych obu stron
 • Seria III to 5 tomów i 5 ksiąg zawiera sprawy różne, jak np. raporty zaopatrzenia, rozkazy korespondecję wojsk Unii
 • Seria IV składa się z 3 tomów i 3 ksiąg i podobnie jak seria III zawiera sprawy różne, ale w odniesieniu do Konfederacji.
  Nieoceniony materiał źródłowy i kopalnia wiadomości. Do nabycia także na 1 płycie CD.  Zbig Kurzawa, mail: zbigkurzawa@wp.pl
  Ostatnia korekta- 05 lutego 2004 r.
  Copyright Zbig Kurzawa- wszelkie prawa zastrzeżone
  Komercyjne wykorzystanie zdjęć za zgodą właściciela serwisu.