news

Nowości -fotografia cyfrowa oraz video

1/W sprzedaży jest już profesjonalna karta MATROX RT.X100 z pełną wersją Adobe Premiere 6.0. Zastosowano technologię Power X z wykorzystaniem pełnej mocy procesora do ultraszybkiego dekodowania DV bez pogorszenia jakości.
2/ Najnowsza wersja programu Pinnacle Studio 8 jest przeznaczona dla hobbystów i amatorów edycji video. Studio 8 łączy w sobie narzędzia do edycji video oraz autoringu DVD.
3/Blue-ray Disc- to nowy system nagrywania płyt DVD w standardzie kompresji MPEG-2. Pojemność 27 GB danych na jednostronnej płycie optycznej o średnicy 12 cm. Daje to ponad 2 godz. materiału cyfrowego HDTV i ok. 13 godz. standardowego materiału nadawanego przez stacje TV.
3/"Adobe Premiere 6.0 w 12 lekcjach"- wydany przez LYNX-SFT praktyczny poradnik dla każdego niezależnie od stopnia zaawansowania. Cena 65,00 zł, ale dostajemy płytę CD-ROM, a książka ma 466 stron.
Natomiast wydawnictwo TRANSLATOR przetłumaczyło książkę Winfrieda Seimerta "Adobe Premiere 6- krótki kurs". Książka ta ma służyć pomocą w początkach pracy z programem Premiere 6. Cena-36,40 zł, stron 260.
4/ Granica 22 megapikseli osiągnięta! Na Photokinie, która odbyła się się w dniach 25-30 września w Kolonii zaprezentowano modele aparatów cyfrowych w których wielkość matryc jest zbliżona do wymiarów klatki filmu małoobrazkowego. Oznacza to, że będzie można stosować dostępne obiektywy bez efektywnego zwiększenia ich ogniskowej. Znikła ostatnia bariera dzieląca profesjonalny sprzęt cyfrowy od analogowego. Nowością jest wyposażanie aparatów w USB 2.0 (Sony CyberShot DSC F717) oraz nowe karty pamięci xD Picture Card. Promowano nowy format kompresji JPG tzw. ERI-JPG /Extended Range Imaging/-mały rozmiar pliku i jakość formatu RAW.
5/ Zamiast przystosowywać komputer do edycji video możemy nabyć specjalną przystawkę, którą podłączymy do portu USB. Rozmiar: 10914 bajtówJest to więc urządzenie przenośne i wygodne w eksploatacji. W przedniej części takiej przystawki firmy DAZZLE /Dazzle DVD Creation Station 200/ znajdują się czytniki 6 kart pamięci co ułatwia przenoszenie zdjęć czy też plików MP3 do komputera. W tylnej części mamy wejścia/wyjścia video typu Composite i S-video oraz audio stereo. Do edycji video służy program MovieStar 5 zapewniający podstawowe funkcje montażowe. Można też filmy nagrywać w formacie VCD czy SVCD przy pomocy osobnego programu do authoringu DVD. Wymagania sprzętowe to minimum Pentium II 500MHz i system operacyjny Win 98 SE.

Przechwytywanie w formatach MPEG-1 i 2, VCD. Istnieją też tańsze wersje tej przystawki oznaczone numerami 80, 100, 150. Do nabycia w kraju, cena niższa od niektórych kart rozszerzenia, ale należy zalecać tylko tym, którzy nie chcą zbytnio inwestować w swój komputer lub mają do czynienia z różnymi rodzajami kart pamięci.

6/ Nowa wersja Adobe Premiere zwać się będzie Premiere Pro i będzie tylko na PC. Nowy interfejs i tzw. real time engine, czyli współpracę w czasie rzeczywistym, przetwarzanie YUV, poprawki w funkcjach audio i korekcji koloru. także mozliwość tworzenie kilku osi czasowych oraz okno kontrolne Effects Control analogiczne, jak w After Effects.


TESTY URZĄDZEŃ I PROGRAMÓW


W lutym br przeprowadziłem test praktycznego użycia programu PINNACLE EXPRESS, który może służyć do przechwytywania obrazu z kamery video, prostego montażu oraz przegrywania ma dyski CD lub DVD gotowego materiału.Program instaluje się bezproblemowo, w zestawie jednak nie dostajemy instrukcji obsługi. Jest ona na CD, ale tylko w języku angielskim. Jest natomiast krótka instrukcja instalacji /brak polskiej wersji/, która pokazuje także jak podłączyć się do portu FireWire.
Ikona kamery służy do przechwytywania obrazu z kamery podłączonej przez port FireWire. Wcześniej musimy się upewnić, że nasza kamera jest widoczna w menedżerze urządzeń jako Microsoft DV Camera and VCR co oznacza, że zostały załadowane sterowniki przechwytywania. Zaczynamy przechwytywanie sterując kamerą poprzez program-wielkość pliku ograniczona jest do 4GB czyli nieco ponad 18 min. nagrania. Przebiega ono dobrze, program nie gubi klatek zapisując obraz i dźwięk w wybranym folderze. Menu scen tworzy się automatycznie, mamy możliwość wybrania gotowego wzorca lub też stworzenia własnego. Dla leniwych zautomatyzowano też wykrywanie scen, tworzenie pokazu slajdów, dopasowanie muzyki do slajdów i tworzenie etykiet.Można naturalnie samemu włączyć się w proces twórczy rezygnując z nadmiernej automatyzacji.Na drugim etapie możemy załadować nieruchome zdjęcia i połączyć je w jedną całość z video. Po przejrzeniu materiału finalnego przystępujemy do wypalania płyty z filmem lub pokazem slajdów w formacie VideoCD, Super VideoCD lub DVD. Listę kompatybilnych nagrywarek DVD znajdziemy na stronach Pinnacle. Tamże zarejestrowani użytkownicy będą mogli ściągnąć najróżniejsze dodatki do programu.
Ogólnie zatem program funkcjonalny dające spore możliwości tworzenia własnych prezentacji. Zaawansowani videoamatorzy będą musieli sięgnąć po inny program, aby uzyskać efekty specjalne, czy też udoskonalić dźwięk.
Wady programu to brak możliwości zapisania stop-klatek, długi czas tworzenia dysku i konwersji do MPEG. Mimo optymalizacji pod Pentium 4 trwa to zbyt długo.
Po konwersji jednego pliku 4GB czyli ok. 18,5 min w formacie Video CD otrzymujemy 218MB, natomiast w formacie Super VCD 341 MB. Ponieważ sporo miejsca zajmuje menu możemy nie zmieścić na 1 CD 70 min nagrania, na szczęście można zrezygnować z menu. W formacie Super VCD będzie to ok. 30 min.
Reasumując program warty jest zakupu z uwagi na bezproblemowe przechwytywanie obrazu przy niskich wymaganiach sprzętowych oraz dużą automatyzację procesu tworzenia gotowej płyty z naszym filmem.
Natomiast program PINNACLE EXPRESSION jest jeszcze bardziej uproszczoną wersją omawianego wyżej programu. Nie możemy dodawać ścieżek dźwiękowych do filmów, ale już do pokazu slajdów tak. Wydaje się, że program w ogóle preferuje tworzenie prezentacji zdjęć cyfrowych oferując większość narzędzi. Jedyną zaletą programu jest jego niska /poniżej 200 zł/ cena oraz dodatkowe narzędzia do projektowania menu i etykiet, których kilka czystych znajdziemy w pudełku z programem.
Dalsze nowości- szukaj w "The Computer Arts".

CYFROWE APARATY MARZEŃ


Pora wymienić starą SONY MAVICA CD-1000 na coś nowszego. Na pierwszym planie oczywiście SONY DSC-F828 z 8 Megapikselową matrycą z 4-tym dodatkowym filtrem barwnym. Maksymalna rozdzielczość 3264x2448, zapis w JPG, ale także w TIFF oraz Sony RAW. Ten ostatni daje dostęp do balansu bieli czy nasycenia, które możemy korygować w fazie edycji na komputerze. Naturalnie otrzymujemy program konwertujący pliki RAW. Jak na mój gust 7-krotny zoom to trochę zbyt mało, ale minimum zostało osiągnięte, natomiast obiektyw Zeissa F2-2,8 jak zwykle doskonały. Możliwość tworzenia video w formacie 640x480 ograniczone jedynie pojemnością pamięci. Cena, narazie jako nowość-od 950 do 1 tys. $, ale w połowie przyszłego roku może już 800$?
Zawsze planowałem także zakup aparatu Canon w celu wykorzystania posiadanych obiektywów do aparatu analogowego. Wydaje się, że CANON EOS 300D z matrycą 6,3 Mpix byłby idealny dla moich potrzeb. Szybki autofokus, seryjne zdjęcia z prędkością 2,5 klatki na sekundę oraz mozliwość jednoczesnego zapisywania zdjęć w formatach RAW i JPEG. Ponadto karty pamięci CompactFlash Typ I i II o bardzo dobrej pojemności 2 GB i więcej. Bogate wyposażenie i oprogramowanie, a także 100 MB miejsca na prezentacje swpich zdjęć w sieci to też wielki bodziec do nabycia tej lustrzanki. Jej aktualna cena waha się w przedziale od 800 do 900$ naturalnie bez dodatkowych kart pamięci czy pokrowca itd. Wszystkie ceny nie dot. cen krajowych, gdzie rabuje się klientów narzucając cło oraz VAT naliczany od ceny wraz z cłem. Do tego zysk hurtownika i detalisty i cena rośnie o 50-100%! Przy zakupie z Niemiec możemy odzyskac 16% podatku jeszcze do 30 kwietnia 2004. Po wejściu do Unii już nie, ale wówczas muszą zniknąć wysokie cła.

Back to main page


Zbig Kurzawa, mail: zbigkurzawa@wp.pl
Ostatnia korekta- 26 marca 2004 r. r.
Copyright Zbig Kurzawa- wszelkie prawa zastrzeżone
Komercyjne wykorzystanie zdjęć za zgodą właściciela serwisu.