news

Nowości -fotografia cyfrowa oraz video

1/ Coraz rzadziej będziemy w roku 2004 używac komputerowych kart rozszerzeń. Coraz częściej urządzeń zewnętrznych podłączanych do naszego komputera szybkim łączem USB 2.0.

Przykładem takiej nowości jest Adaptec VideOh!DVDRozmiar: 23964 bajtów wyposażony we wszystkie niezbędne gniazda wejścia/wyjścia do edycji video.Oprogramowanie dołączone do urządzenia to WinDVR-umożliwia podgląd i nagrywanie sygnału video, natomiast MyDVD przygotowuje materiał do wypalenie płyty CD-R lub DVD-R z nagranym materiałem. Szybkość nowego łącza USB siega ok. 300 Mb/sek czyli nie ma problemów z płynnością obrazu czy dźwięku. Obraz zapisujemy w MPEG-1 lub MPEG-2, oprócz materiału z kamery można nagrywać programy TV poprzez wejście anteny TV.

VideOh! nie umożliwia konwersji cyfrowego sygnału z komputera z powrotem do formatu analogowego i wysłania do magnetowidu. Omawiane urządzenie służy wyłącznie do digitalizacji sygnału analogowego i umożliwienia jego dalszej obróbki w formie cyfrowej. Jest zatem doskonałe do archiwizacji naszych starych nagrań analogowych zanim nie ulegną one nieuniknionej degradacji. Za cenę 150$ /cena krajowa-zob. ALSTOR/dostajemy doskonałe narzędzie, które można łatwo przenosić i podłączać do innych komputerów.

2/ Dla edycji video potrzebujemy wielkich przestrzeni dyskowych- czy rzeczywiście nie można ich ulokować poza komputerem?Rozmiar: 15660 bajtówTrzeba i można korzystając z dysków zewnętrznych o pojemności 300 GB firmy Maxtor. Są one wyposażone w złącza Fire Wire oraz USB 2.0, co zapewnia prędkość transmisji danych na poziomie 400 do 480 MB/sek.

Czy wiecie ile filmów można pomieścić na tak wielkim dysku? Otóż aż 23 godziny czystego, nieskompresowanego filmu DV, 300 godzin MPEG video, 300 tys. zdjęć cyfrowych oraz 75 tys. plików mp3. Można go jednocześnie podłączyc do 62 portów Fire Wire lub 127 USB używając hubów.
Do tworzenia kopii zapasowych posłuży nam program Dantz-Retrospect Express Backup /osobno koszt 49$, tutaj wliczony w cenę dysku ok. 400$/, który posługuje się swoim systemem kompresji archiwowanych danych. Backup przy pomocy tego programy jest łatwy i przyjemny.

3/ Kolejnym urządzeniem zewnętrzym, które rozwiązuje problem małej pojemności kart pamięci jest zewnętrzna nagrywarka płyt CD DiscSteno CP-100 (lub CP-200 ) firmy APACER.Zapis jest możliwy z 6-ciu różnych typów kart pamięci. Po przyłączeniu do komputera pełni rolę zwykłej zewnętrznej nagrywarki i portu kart pamięci.Komunikacja przez port USB 2.0, a w systemach Win XP i 2000 nie wymaga instalacji sterowników. W wyposażeniu mamy akumulator, który wystarcza na 80 min ciągłej pracy nagrywarki w trybie samodzielnym. Prędkość zapisu 24x dla CD-R i 10x dla CD-RW. Cena przystępna- 1.299,00 zł. Nowszy model czyta 7 typów kart pamięci.

4/ Przechodząc na urządzenia zewnętrzne nie zapomnijmy cyfrowym banku zdjęć NIKON COOLWALKER. To doskonały wynalazek umożliwiający przechowywanie i przeglądanie tysięcy zdjęć w dużych rozdzielczościach. Model MSV-01 kompatybilny jest ze wszystkimi formatami zapisu plików zdjęciowych. Duży 2,5 calowy wyświetlacz TFT, pojemność pamięci 30GB, transfer z kart Compact Flash 1/II, dla innych kart możliwe przystawki. Szczegóły i opis w PDF na podanej stronie producenta.
Inne fotobanki to Image Tank III, X-Drive USB 2.0, Archos Gmini 220, i-Tec V-MP3H oraz FlashTraks. Urządzenia te były opisane i testowane w CHIPnr 6/2004. Większość z nich jest oferowana do nabycia w kraju poprzez sklepy internetowe.
5/ A może po prostu zewnętrzny dysk zamontowany w obudowie z 2 interfejsami Fire Wire oraz USB 2.0? Obudowę kupimy tutaj za ok. 400 do 550 zł, wrzucamy do niej posiadany dysk i jesteśmy niezależni od pojemności kart pamięci. Na przykład obudowa 3,5 cala Welland ME-720U2F- zasilacz i kable w zestawie. Szukajmy rozwiązań najtańszych i najefektywniejszych dla magazynowania naszych danych.

6/ W końcu mamy kamerę cyfrową z odpowiedniej jakości aparatem cyfrowym- jest to SAMSUNG VP-D5000i czyli Duo Cam. Aparat cyfrowy ma matrycę 4,13 MPix, co umożliwia zdjęcia w maksymalnym formacie 2272x1704. Nietypowy wygląd, nietypowe rozwiązania techniczne- słowem super- nowość za jedyne 5,4 tys. zł. Jest nawet wbudowana lampa błyskowa o wielkich możliwościach. Pracuje w 5 trybach, z których najciekawsze to slow sync oraz fill in flash. Szczegóły na stronie producenta- test w nr 01 [06] styczeń/luty 2004 DIGICAM.

7/ Dla miłośników super-zoom polecam aparat Panasonica LUMIX DMC-FZ10.Dysponuje on wspaniałym obiektywem Leica 6-72 mm(ekwiwalent 35-420 mm) czyli 12-krotny optyczny zoomRozmiar: 23219 bajtów oraz jasność 2,8 przy całym zakresie zoom'u!' Matryca 4,23 mln pixeli pozwala na robienie zdjęć o rozdzielczości maksymalnej 2304x1728. Z dodatkowych funkcji najciekawsze są zdjęcia seryjne 4 klatki/sek w trybie H. Karty pamięci Secure Digital/MultiMedia Card. Aparat ten odznacza się wyjątkową szybkością reakcji, krótkim czasem uruchamiania i małym opóźnieniem — zaledwie 0,1 s — między wyzwoleniem spustu migawki a wykonaniem zdjęcia (technologia Venus Engine LSI). Model DMC-FZ10 umożliwia filmowanie scen i tworzenie krótkich animacji maksymalnie 100 klatek jako plik MOV (format QVGA: 320 x 240 pikseli)
Cena poniżej 3,5 tys. zł, szczegóły na stronie Panasonic Polska.

Rok 2003

Back to main page


Zbig Kurzawa, mail: zbigkurzawa@wp.pl
Ostatnia korekta- 08 czerwca 2004 r.
Copyright Zbig Kurzawa- wszelkie prawa zastrzeżone
Komercyjne wykorzystanie zdjęć za zgodą właściciela serwisu.