Rozmiar: 112343 bajtów

                             
SECESJA N&S

 

                                               

Nr 1/02/2004

 

Sieciowa gazeta poświęcona amerykańskiej wojnie secesyjnej 1861-1865

 

                                      

Od redakcji

 

Sieciowy magazyn  o tej tematyce będzie dodatkiem do strony o wojnie secesyjnej i na razie będzie się ukazywał nieregularnie. W miarę jednak pozyskiwania współpracowników i materiałów zostanie przekształcony w periodyk.

W magazynie będą się ukazywać artykuły ukazujące szczegóły samej wojny, jak i wydarzeń ją poprzedzających czy też okresu odbudowy. Nie należy oczekiwać artykułu na temat bitwy pod Gettysburgiem czy życiorysu generała Granta, natomiast zamieszczane będą notatki  o fragmentach wymienionej bitwy czy też o roli przypadku w życiu wybitnych dowódców tej wojny. Z całą pewnością będziemy sporo pisać o udziale Polaków w tej wojnie, choć przecież nasz kraj nie był wówczas suwerenny, a nasi żołnierze byli często rejestrowani jako Niemcy czy Rosjanie w zależności od zaboru z którego pochodzili.

Podobnie jak strona tak i magazyn są przedsięwzięciami pionierskimi w naszym kraju, ale liczymy na rosnące zainteresowanie tą tematyką ze strony tak młodych uczniów i studentów, jak i  innych osób interesujących się historią Stanów Zjednoczonych Ameryki.

W początkowej fazie objętość artykułów będzie niewielka, ale liczymy na stopniową ewolucję serwisu. Z pewnością będą zamieszczane recenzje z książek dotyczących interesującej nas tematyki czy też informacje o artykułach z czasopism ukazujących się w USA. Materiały archiwalne i stronę o Wojnie Domowej w wersji offline z rozbudowaną grafiką i zdjęciami będzie można nabyć na płytach CD poczynając od lipca 2004 r.

Generalnie jednak jest to przedsięwzięcie niekomercyjne, autorzy artykułów nie będą otrzymywać honorarium, a ewentualne, niewielkie wpływy zostaną przeznaczone na koszty utrzymania strony na serwerze, nośników CD i opłat za dostęp do Internetu.

Naturalnie nie jesteśmy w stanie przewidzieć rozwoju tego serwisu np. za 5 lat, ale na razie jest to dopiero początek. Zatem zaczynamy w styczniu 2004 roku-artykuły merytoryczne ukażą się w lutym. Zapraszamy wszystkich entuzjastów historii.

                                                                                    Redaktorzy: Jerzy Paśko oraz Zbig Kurzawa

                                                                                  

SPIS TREŚCI

Artykuły

Mary Lincoln - żona w czas wojny - Zbig Kurzawa

Nowe książki i czasopisma-recenzje

Magazyny o wojnie secesyjnej- kompendia

Miscellanea

CSS "Alabama"
Wiersz o konfederackim pieniądzu

 

 

 

 

Uwaga- SECESJA N&S ukazuje się równolegle na -CHIP i z czasem będzie się ukazywać wyłącznie na CHIP.

Nowy numer 2/03 SECESJA N&S już dostępny!! Link poniżej.

Nr 2/03/2004Redagują: Jerzy Paśko(Warszawa) i Zbig Kurzawa (Starogard Gdański), mail: jednoslowo@poczta.onet.pl lub
zbigkurzawa@wp.pl
Rozpoczęto wydawanie w styczniu 2004 r.
Aktualizacja 04 luty 2004r.
Copyright Zbig Kurzawa and Jerzy Paśko - all rights reserved.
Opracowanie graficzne-Zbig Kurzawa
Komercyjne wykorzystanie zdjęć i materiałów za zgodą Redakcji serwisu.
Vol. 1/02/2004