FOTOGRAFIA CYFROWA

Odbitki i archiwizacja

SONY
Zgodnie z wstępną zapowiedzią nie będę w tym dziale polecał i omawiał innego sprzętu, aniżeli aktualnie posiadanego i eksploatowanego. Osobiście używam aparatów SONY MAVICA zarówno na dyskietki, jak i na mini dyski CD-R, traktując te ostatnie, jako sposób na archiwizację danych. Korzystanie z CD-RW łączy się z mniejszą trwałością tego sprzętu, powstają tam o wiele wyższe temperatury, aniżeli przy procesie zwykłego wypalania płytek. Najnowszy aparat z tej serii oznaczony CD-500 przekroczył granicę 5 megapikseli -jest sprzedawany z zestawem Gigapack składajacym się z 6 dysków CD-R i jednego CD-RW. Cena w Polsce poniżej 3 tys.zł. Jest do niego obudowa do zdjęć podwodnych.

Alternatywą dla rozwiązań stosowanych przez SONY MAVICA jest zastosowanie przenośnych twardych dysków o pojemności 20 do 40 GB danych. Jednym z pierwszym z tych urządzeń był MindStor, który ważył 345g, a wbudowany tam twardy dysk miał 6 cm średnicy. Sprzedawany był z adapterem przeznaczonym dla jednej z następujących kart:CompactFlash, Smart-Media, Memory Stick, Strata Flash, Secure Digital Card i MultiMedia Card. Dziś to już historia, a firma przestała istnieć. Pojawiło się mnóstwo podobnych urządzeń od najprostszych służących tylko do archiwizacji zdjęć, do prawdziwych kombajnów odtwarzających pliki muzyczne mp3, czy zaopatrzonych w kolorowe wyświetlacze umożliwiające przeglądanie zmagazynowanych fotografii.

FormatAP Wkraczając w rok 2004 postanowiłem być wierny firmie SONY i nabyć aparat SONY DSC-F828, to naprawdę świetna kamera, którą sprawdziłem w czasie wakacji wykonując 2 tys. wysokiej rozdzielczości zdjęć.Jej cena od chwili debiutu znacząco spadła, nabycie za granicą dzięki umocnieniu się naszej waluty jest też opłacalne. A problem magazynowania zdjęć załatwił Image Tank III (p. szczegóły w Nowościach), typ LD-830, do którego dokupiłem 2,5 calowy dysk Samsunga o pojemności 30 GB. Jego zamontowanie jest stosunkowo proste, gorzej ze sformatowaniem. Niewielki programik FormatAP (p.obok) odmawia pracy pod Win 98 i ME, a domaga się 2K lub XP. Ale formatować pod 2K nie wolno, zatem zostaje jedynie Win XP. Próba sformatowania tego dysku bezpośrednio z systemu nie powiodła się. Pojawią nam się 4 wirtualne dyski nie będące partycjami (odpowiadają 4 typom kart pamięci), ale wystarczy sformatować w FAT32 pierwszy z nich wpisując literę pod "Device Number".
W pierwszym teście 100 MB zdjęć kopiowałem do komputera blisko 2 minuty, ale używając USB 1.1, a przecież urządzenie jest dostosowane do USB 2.0, co gwarantuje znacznie większą szybkość. Transfer z karty do IT III jest szybki i przebiega pod kontrolą wskaźnika kopiowania. To nowa generacja tych urządzeń pozbawiona wielu wad poprzedników. Obsługuje wszystkie typy kart pamięci, tylko dla XDCard potrzebuje adaptera. Oprócz wbudowanej baterii / 2 godz.pracy/ można korzystać z zewnętrznego zasilania zestawem baterii AA. Możliwość ładowania baterii w samochodzie. Rozpoznawany bez sterowników od WinME wzwyż.
Solidny futerał chroni przed przypadkowymi uszkodzeniami. Wyprawa do Włoch, gdzie zrobiłem 2,2 tys. zdjęć i kilka filmów o łącznej "wadze" 4,9 GB dowiodła wielkiej przydatności tego urządzenia. Miałem przecież tylko jedną kartę pamięci CF-256 MB.
W moim nowym komputerze firmy VOBIS czytniki kart pamięci: SmartMedia, CompactFlash, Memery Stick oraz SD/MM są po prostu zainstalowane na panelu przednim co znakomicie ułatwia transfer zdjęć do komputera z pominięciem kabelków. W systemie są widoczne jako kolejne stacje dysków, a więc po włożeniu danej pamięci mogę ją wykorzystywać np. jak zwykłą dyskietkę.

Czy lepiej robić własne wydruki naszych najlepszych prac, czy też korzystniej będzie zlecić to wyspecjalizowanym zakładom? Odpowiedź jest prosta:
- jeśli masz wysokiej klasy drukarkę z funkcją foto i użyjesz specjalnego papieru możesz wykonać dobrej jakości wydruki formatu A-4 nawet z rozdzielczości 640x480,
-większe formaty możemy zlecić do wykonania w fotolabach Kodaka na plotterze,
-zdjęcia z nośnika cyfrowego najprościej jest przesłać przez Internet i odebrać pocztą gotowe odbitki.Podaję poniżej wykaz sprawdzonych fotolabów:
1.Falter Poznań -doskonałej jakości odbitki w technologii Konica, ceny umiarkowane,
2. E-Foto -dobra jakość, oferują duży dysk wirtualny 70 MB do przechowywania zdjęć/ pod warunkiem posiadania złotego konta/, upominki na kubkach, koszulkach itp.
3. Agfa -technika laserowa, zbyt długo trzeba czekać na przesyłkę, gubią pliki, brak kontaktu do reklamacji.
4.Wirtualna Polska-korzystałem ostatnio, wysoka jakość odbitek, za format 10x15 pobierają 0,59 zł, a za 15x21 tylko 2,31 zł. Własny program do załadowania fotografii z dysku do WP. Duża wygoda. Polecam.

Niesprawdzone serwisy /proszę o uwagi i opinie/:

1/Portal Onet-technologia nieznana, koszyk do 30 MB, odbitka 10x15 za 1,19 zł.
2/Portal Interia -Konica, cena 10x15 0,80 zł.
3/Diaskop-10x15 za 1,1 zł.
4/ Pax -cena 10x15 wynosi 0,85 zł.
5/ Dimlab-cena standardowej odbitki- 1,40 zł.Dość drogo.
6/ Fokal- cena 1,10 zł za 10x15.
7/ Foto-Color- cena podstawowa -0,95 zł.
8/ Kadr-cena za 10x15 tylko 0,95 zł.
9/ Stawski- cena 0,95 zł.
W ciągu roku staniały usługi Interii oraz Pax-u, podrożały Kadru. Pozostałe firmy bez zmian.
Inne:www.pfczarnecki.wroc.pl, www.quickfoto.net.pl, www.fotonet.tychy.pl.
Ceny powiększeń 15x21 : najtańsze w Interia 1,80 zł oraz w quickfoto.

SONY

Wykorzystanie stop-klatek video

Kamera video wykonuje 25 klatek na sekundę lub dokładniej 50 tzw. półobrazów w trybie z przeplotem /w PAL/ z których wiele może być wykorzystane jako normalne zdjęcia cyfrowe. Uzyskiwanie dobrej jakości stop-klatek z video z przeplotem jest trudne i wymaga dodatkowych działań. Przede wszystkim wybieramy klatki z miarę stacjonarne, bez szybko poruszających się obiektów i zapisujemy w formacie bmp. Następnie eksportujemy je do programu Photoshop lub Paint Shop Pro. Wpierw zmieniamy proporcje obrazu z 3:2 video na 4:3 czyli w praktyce na 640x480. Następnie likwidujemy przeplot /nie zawsze jest to konieczne, ale w 80% ujęć jest/-w Paint Shop Pro przez polecenie Effects/Enhance Photo/Deinterlace, natomiast w Photoshopie przez Filter/Video/Deinterlace. Eksperymentalnie ustalamy sposób wypełnienia obszaru po usuniętej części obrazu. Zapisujemy w tiff, jeśli chcemy wydrukować foto lub jpeg.
W ten sposób uzyskałem wiele ciekawych zdjęć z moich starych kamer analogowych z lat 1991-1999, jak chociażby te dwa urocze portreciki. Ich jakość jest lepsza, aniżeli niektóre stop-klatki uzyskiwane z kamer cyfrowych właśnie dzięki właściwemu doborowi i usunięciu przeplotu.

Rozmiar: 19684 bajtówRozmiar: 16426 bajtówZbig Kurzawa, mail: zbigkurzawa@wp.pl
Ostatnia korekta- 01 listopada 2004 r.
Copyright Zbig Kurzawa- wszelkie prawa zastrzeżone.
Komercyjne wykorzystanie zdjęć za zgodą właściciela serwisu.