KAMERY VIDEO

Montaż, sprzęt i archiwizacja

Najlepszą amatorską kamerą video jest kamera profesjonalna. Niestety z reguły leży ona poza naszymi możliwościami finansowymi. Musimy zatem określić minimalne kryteria jakim powinna odpowiadać nasza wymarzona cyfrowa kamera:
Rozmiar: 18822 bajtów - rozdzielczość -800 tys. pikseli,
- zoom optyczny-20x,
- zoom cyfrowy -nieistotne,
- ekran LCD obrotowy, 2,5 cala,
- format kasety -mini DV,
- wejście/wyjście cyfrowe,
- gwarancja polska 2 lata,
- przystępna cena.

Na rynku jest wiele najróżniejszych kamer, ceny i modele zmieniają się tak szybko, że trudno na bieżąco śledzić ten rynek. Robią to lepiej profesjonalne strony, czy też miesięczniki, jak np. DigiCam. Ograniczę się zatem do własnej kamery, którą znam najlepiej.
Ja sam używam już drugi sezon kamerę firmy Panasonic model NV GS 3. Ta w miarę nowoczesna, kompaktowa kamera/ na zdjęciu model GS3/ umożliwia filmowanie w trybie nocnym, ma wiele funkcji cyfrowych i zapewnia świetną jakość obrazu.

Istnieje możliwość ręcznego ustawiania poszczególnych parametrów, a wejście cyfrowe pozwala na bezstratne zapisywanie zmontowanego materiału z powrotem na kasetę cyfrową.Kamera ta spełnia wszelkie warunki- nie posiada jedynie funkcji foto /tę zapewniają droższe modele GS4 i GS5/, ale można oczywiście zapisywać nieruchome obrazy na kasecie. Tzw. stop klatka wraz z dźwiękiem jest zapisywana przez ok. 7 sekund po nacisnięciu przycisku PHOTO SHOT. Bliższe dane techniczne tej i innych kamer na stronie firmowej polskiego Panasonica. W standardowym wyposażeniu otrzymujemy oprócz zasilacza i baterii nadajnik zdalnego sterowania oraz pilota, a także kabel audio-video. Brak kabla S-video.


Montaż-programy, sprzęt

Jeżeli posiadamy już kamerę cyfrową należy zastanowić się nad dalszą obróbką naszych nagrań i ich archiwizacją. Gdzieś tam w zakamarkach szuflad leżą też nagrane kasety analogowe-pora je odkurzyć, zdigitalizowć i zapisać na trwalszym nośniku. Stare taśmy video demagnetyzują się i degradują z biegiem lat.
Rzut oka na oferty wyspecjalizowanych firm, jak np. HDP Electronics z Wrocławia lub Pinnacle przyprawia o ból głowy. Oferowane tam karty i zestawy montażowe są bardzo drogie, a w dodatku mogą w ogóle nie pasować do konfiguracji naszego PC-eta.Karta do nieliniowej edycji video DVStorm firmy CANOPUS kosztuje 8.500,- zł, jest dobra, ale oprocz wysokiej ceny do zakupu zniechęca brak polskiej dokumentacji. Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Wyrzuć wszystkie te oferty, a karty przechwytujące video i programy dostaniesz za darmo!

 • po pierwsze są już obecnie karty graficzne, które spełniają warunek przechwytywania analogowego obrazu video-ponieważ kartę graficzną musisz mieć zaopatrz się w taką właśnie firmy Gainward. Oprócz możliwości przechwytywania obrazu video dostaniesz specjalistyczne programy do przechwytywania i montażu. Karty Nvidia GeForce z serii TITANIUM VIVO posiadają wejścia/wyjścia composite video oraz S-video co umożliwia przechwycenie analogowego obrazu video z kamery lub magnetowidu. Darmowy program montażowy pozwoli na dodanie napisów, przejść, filtrów oraz wyeksportowanie gotowego materiału do kolejnego programu, który przygotuje płytę CD-R lub DVD z odpowiednim menu.
  Jeszcze lepsza jest karta kanadyjskiej firmy ATI o przydługiej nazwie Hercules 3D Prophet All-In-Wonder 8500DV sprzedawanej w Polsce przez firmę Veracomp S.A. Ma ona tuner TV, wejścia analogowe i cyfrowe video, a z oprogramowania Ulead Video Studio 5.0. Prawdziwy kombajn choć dość drogi.
 • po drugie można przechwycić obraz używając karty z tunerem TV i darmowego Virtual Duba, ale jakość obrazu będzie nienajlepsza-nie zalecam takiego rozwiązania, chyba że dla potrzeb zamieszczenia video na stronie www.
 • najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie posiadanej (lub pożyczonej) kamery DV. Podłączamy wyjście analogowe magnetowidu, do wejścia kamery cyfrowej, a ją z kolei do łącza FireWire. Daje to jakość najlepszą z wyżej omawianych.
 • i wreszcie nie będzie potrzebna żadna specjalna karta do przechwycenia obrazu z kamery cyfrowej. Wystarczy tani kontroler IEEE-1394 (FireWire), aby zobaczyć swój film na ekranie komputera. Konieczny też będzie program montażowo-przechwytujący tj.:

  Adobe Premiere 6.5 -najlepszy chyba program montażowy, a do tego podręczniki w jęz. polskim /wyd. HELION/i nie tylko. Drogi (3880,-zł), ale wersja LE dodawana często do kamery lub karty montażowej. Oferuje istotny postęp w stosunku do poprzednich wersji. Edycja i przesyłanie materiału na taśmę odbywa się bardzo szybko.
  Ulead Video Studio 5.0-dość prosty program w cenie poniżej 100$ udostępnia interfejs z listwą czasową. Wadą jest zbyt małe okno video 320x240 o stałym rozmiarze. Z pewnością w najnowszej wersji 6.02 poprawiono już tą usterkę.
  Ulead Media Studio PRO 6.5 -prawdziwy kombajn, mnóstwo funkcji, brak spolszczenia. Jest to właściwie pakiet 5 samodzielnych programów tj.: Video Editor, Audio Editor, Video Capture, Video Paint i CG Infinity. Dużą zaletą programu jest możliwość przeglądania efektów w czasie rzeczywistym w trybie Instant Play czego brak w Premiere.
  Konkurentem dla tych programów jest Vegas Video 3.0 -bogactwo funkcji, dużo przejść i filtrów. Ta sama firma udostępnia program Video Factory 2.0 -bardzo dobry i niedrogi /poniżej 300 zł/ program oferujący dużo ciekawych efektów i przejść. Posiada tak zaawansowane funkcje jak edycja wielu ścieżek z wykorzystaniem listwy czasowej oraz obsługa dźwięku za pomocą DirectX. Łatwy w obsłudze, świetny podręcznik i system pomocy.
  iMovie 3 jest wyjątkowo prosty w obsłudze, ale występuje tylko w wersji dla Mac OS. Podobny w działaniu dla PC jest Pinnacle Studio 8 zwane dawniej Studio DV. Poprzednia wersja z nr 7 była wyjątkowo niestabilna i kapryśna, miejmy nadzieję że w wersji 8 poprawiono usterki i niezgodności sprzętowe.
  Cinestream-uprzednio Edit DV należący do MEDIA 100 na PC i Mac, a obecnie firma Dicreet tylko na Mac OS podobnie jak dobry program Final Cut Pro 3.

  W przeciwieństwie do wymienionych dość drogich programów prawie darmowy /często dodawany do aparatów cyfrowych czy kart DV Fire Wire w wersjach okrojonych/ jest MGI VideoWave 5, prosty programik, ale ma podstawowe funkcje montażowe. Wersja 5.0 już bardziej rozbudowana, na 2 CD z wieloma dodatkami.
  Jest też program systemowy Windows Movie Maker, bardzo uproszczony, ale można robić mini- montaż. Dodawany od Windows Millenium. Nie można go zainstalować pod Windows 98, brak deinstalatora systemowego. Nadaje się wyłącznie do przygotowania video na stronę www lub do wysłania e-mail. Duża utrata jakości po konwersji. Używam go tylko do łączenia krótkich nagrań z kamer cyfrowych w 30-45 sek. filmiki bez konwersji. Poprawiona wersja 2.0 jest dostępna tylko dla Windows XP

  VirtualDub-całkowicie darmowy program, dostępny w sieci, jak i na płytkach CD dodawanych do pism komputerowych. Co ważne-zapisuje filmy w DivX, a zatem trzeba mieć w systemie zainstalowaną najnowszą wersje tego kodeka. Program zawiera wiele filtrów i efektów jak: wyostrzanie obrazu, jasność i kontrast, likwidacja szumu itp. Opisy i filtry po polsku.

  AVIEdit -prosty w obsłudze darmowy program, ale pracuje tylko w formacie AVI. Nie obsługuje też dźwięku w mp3. Duże natomiast są możliwości kompresji w tym DivX.
  EditStudio-do ściągnięcia z sieci plik 10MB, tamże dokumentacja w pdf. Dostajemy wersję demo, za pełną trzeba płacić, ale też program oferuje nam wiele możliwości wprowadzania efektów. Wersja 2.1.5. dostępna była za darmo w magazynie "ENTER-Special 01". Wersja 3.0 daje pełne wsparcie dla DV umożliwiając przechwytywanie, eksport do formatu MPEG czy też moduł AVISynth umożliwiający bezpośredni eksport materiału video do innych aplikacji. W praktyce jednak ES tworzy po montażu kolejny plik .avi nie do odczytania przez inne programy. Trzeba go podzielić osobno na plik video i audio i połączyć w jakimś zewnętrznym programie. Masa zbędnej pracy i przestrzeni dyskowej. Pozbyłem się go.

  Prawie darmowym programem firmy CyberLink jest PowerDirector wersja 1.1. Najnowsza komercyjna wersja Pro 2.55 daje naturalnie większe możliwości, ale kosztuje ok.80 USD. Interfejs PD 1.1. jest nietypowy-, ale zawiera tradycyjne elementy jak: biblioteka, okno podglądu, pasek montażowy i Modes Wheel czyli pokrętło, jako główny element panelu. PD ma aż 110 efektów przejść, co sprawia że nasz film nabiera profesjonalnego wyglądu. VideoMach-program obsługuje wiele formatów i ma ciekawe funkcje. Rejestracja dla użytku niekomercyjnego kosztuje tylko 19$. Można szybko ściągąć z sieci-tylko 1.32MB.

  ACD VideoMagic- bardzo prosty program do edycji video o niezwykłym stopniu zautomatyzowania. Wystarczy wskazać odpowiednie fragmenty video, zdjęcia czy pliki dźwiękowe. I koniec, resztę robi program sam decydując, gdzie wstawić przejścia czy efekty. Pracuje wolno, nie jest w pełni stabilny, a kosztuje ok. 150 zł u krajowego dystrybutora. Przed zakupem warto ściągnąć wersje trial i ocenić czy warto program kupić.

  Polska firma KOALA oferuje dość proste programy do nieliniowego montażu jak KOALA Film Studio 1.1 oraz KOALA Film Studio 2DV. Można pobrać wersje demo i potestować programy przed ewentualnym zakupem. Ceny do 400,- zł za program.

  Efekty specjalne-programy profesjonalne

  Jeśli chcemy zadziwić rodzinę i znajomych efektami znanymi z profesjonalnych produkcji trzeba niestety zaopatrzyć się w programy takie jak:

 • Hollywood FX- firma Pinnacle, obecnie w sprzedaży wersja 4.5
 • Boris FX -od 100 do 500 nowych efektów w zależności od pakietu, chyba najlepsze z w.w., poprzedni pracuje zbyt wolno. Najnowsza wersja zwie się Boris Red 2.1 i jest połączeniem omawianego programu z Boris Graffiti.
 • Adorage Magic PC -firma proDAD Software- pięć pakietów, ciekawe efekty, warto wypróbować demo ze strony producenta.
  Rozmiar: 12733 bajtów

  Combustion- firmy Discreet to półprofesjonalny pakiet kompozycyjny; oferuje korekcję koloru, kluczowanie czy rotoskopię

  Aura Video Paint- firma NewTek znana z programu Lightwave oferuje nam w podobnej cenie jak poprzedni produkt tj. 900$ dobra narzędzie malarskie /można nawet tworzyć swoje kreskówki/, zawierające wiele filtrów i innych przydatnych narzędzi.

  3dFilm- także efekty specjalne, ale głównie nastawiony na pracę w trzech wymiarach.

  Commotion Pro 4.1- połączenie możliwości Photoshopa z After Effects. Robi wszystko, a cena zupełnie dostępna- 500$.

  I wreszcie program w cenie poniżej 100$ WinImages R7- efekty cząsteczkowe, dymy, eksplozje, tornada, pożary, mgły, morfowanie i wyginanie obrazu- jednym słowem dobra zabawa dla amatora. Zresztą zobaczcie sami screen obok.

  Jedno jest pewne- mając ambitne plany montażowe nigdy nie poprzestaniemy na jednym programie. Nie ma zresztą tak uniwersalnego kombajnu. Normalną praktyką jest przerzucanie materiału pomiedzy różnymi programami chociaż znawcy produktow firmy Adobe twierdzą, że najnowszy pakiet programów zwany Adobe Video Collection Professional jest rewelacyjny i zaspokoi wszystkie potrzeby montażu i authoringu. No cóż, jeśli tylko będę mógł testować ten pakiet podzielę się wrażeniami

  Na koniec wspomnieć trzeba o oprogramowaniu profesjonalnym dobranym z reguły do konkretnej karty do edycji. Są to programy iFinish, dpsVelocity i Video Toaster. Do kontrolerów Fire Wire możemy używać Avid Xpress DV 3.0 lub FAST Studio DV 3.0.( obecnie należy do Pinnacle Systems)  Zbig Kurzawa, mail: zbigkurzawa@wp.pl
  Ostatnia korekta- 31 października 2004 r.
  Copyright Zbig Kurzawa- wszelkie prawa zastrzeżone.
  Komercyjne wykorzystanie zdjęć za zgodą właściciela serwisu.