Najciekawsze wraki w okolicach Bejrutu

Rozmiar: 27052 bajtów

1/ Łódź podwodna SOUFFLEUR, zatopiona przez brytyjską PARTHIAN 25 kwietnia 1941 r. Wrak spoczywa na głębokości 36 m, rozerwany torpedą na dwie części.
2/Brytyjski transportowiec LESBIAN zatopiony przez francuską łódź podwodną w czasie II wojny światowej. Z uwagi na fakt spoczywania na głębokości 60m nie został jeszcze dobrze zbadany.

Rozmiar: 11413 bajtów
3/NATIONAL STAR zatonął w r. 1991 na głębokości 52 m, obecnie jest sztuczną rafą dającą schronienie wielu gatunkom ryb.
4/ MACEDONIA- zatonęła w r.1962 na rafie, ale na dnie niewiele z niej pozostało, trochę złomu i blach poszycia.
5/ W czasie wojny domowej zatonął transportowiec ALICE B na głębokości 35 m. Ten wrak można swobodnie i bezpiecznie penetrować, gdyż groźniejsze przeszkody zostały usunięte.
Okolice Bejrutu to nie tylko wraki. Dno morza w tym rejonie jest bardzo urozmaicone. Pełno tu rozpadlin, skalnych nawisów, kanionów, grot i korytarzy. Do bicia rekordów służy AUB Wall-opadająca do otchłani ponad 400 m.
Z kolei Shark Point to rafa o widoczności do 30 m, ale występują tam silne prądy. Rafa ta dzieli się na 5 mniejszych o bardzo zróżnicowanych kształtach. Bywają tu rekiny z gatunku Odontaspis Ferox czyli tawrosze piaskowe dorastające do 3 m długości, a samice nawet do 4 m! Sprawiają agresywne i drapieżne wrażenie, jednak z reguły nie atakują ludzi. Spotkać je można jedynie okresowo latem co związane jest z ich cyklem rozrodczym. Także sezonowym miejscem w czerwcu i lipcu jest Stingray Reef-płaszczki odbywaja tam swoje tańce godowe.
Nurkowanie w Libanie jest trudniejsze niż w Egipcie, a równie ciekawe.

Rozmiar: 17841 bajtów
Więcej zdjęć podwodnych na foto galerii strony NIDS.Zbig Kurzawa, mail: zbigkurzawa@wp.pl
Ostatnia korekta- 22 czerwca 2003 r.
Copyright Zbig Kurzawa- wszelkie prawa zastrzeżone
Komercyjne wykorzystanie zdjęć za zgodą właściciela serwisu. Wykorzystano opisy z nr 06(92)/2003 Magazynu Nurkowanie-art. "Liban-perła Bliskiego Wschodu" autor: B. Lubowiecka. Zdjęcie "Lesbian" ze strony NISD.