Beduini to naturalni gospodarze tej ziemi - w swych bogato zdobionych namiotach podejmują gości tradycyjnymi potrawami i napojami umilając im czas muzyką i paleniem fajki wodnej.
Krak de Chevaliers , potężna twierdza na szczycie wzgórza zbudowana w latach 1110-1202 długo opierała się atakom muzułmanów. Padła 8 kwietnia 1271 roku zdobyta przez sułtana Bajbarsa. Należała wówczas od roku 1142 do zakonu joannitów, którzy po honorowej kapitulacji udali się do Trypolisu i zamku Magrat. Po śmierci Bajbarsa zakon w r. 1280 przeszedł ponownie do ofensywy i omal nie odzyskał Krak de Chevaliers. Jednakże już w r. 1289 upadł Trypolis, a w 1291 nastąpił kres Królestwa Jerozolimskiego z chwilą zdobycia Akki przez sułtana Egiptu. Następne 18 lat szpitalnicy spędzili na Cyprze.
To niezwykły zamek, jeden z najstarszych, największy i doskonale zachowany.Wg słów T.E.Lawrence'a:"najbardziej chyba godny podziwu zamek na świecie". Musisz go zwiedzić, aby potem podążyć śladami braci szpitalników na Rodos i Maltę. Tam obejrzysz inne potężne twierdze i zamki, które długo opierały się w ciężkich bojach z potęgą otomańską.
Palmira-podobno zbudowana przez króla Salomona okres świetności przeżywała w III w. p.n.e. pod rządami arabskiej królowej Zenobii. Podbita przez Rzymian w czasach cesarza Tyberiusza dopiero w r. 634 wpadła w ręce muzułmanów. To co oglądamy obecnie budzi podziw dla rozmachu starożytnych budowniczych.
Inne miejsca warte odwiedzenia.
Światynia Amrit-VIII wiek p.n.e., kult fenickiego boga Marduka ,którego pochodzenie ginie w pomroce dziejów. Zabytek zaniedbany, żadnej infrastruktury, brak nawet handlarzy pamiątek dlatego rób własne zdjęcia i filmy.
Z uwagi na krwawą wojnę domową Syria długo jeszcze nie będzie dostępna dla turystów. Ja zachowam ją w pamięci, jako kraj wspaniałych zabytków i gościnnych ludzi.
Na koniec pozycje książkowe, które warto przeczytać poza przewodnikami turystycznymi.
1/ "Palmyra and Its Empire"-Richard Stoneman, University of Michigan Press, 1997.
2/"Palmyra and Zenobia"- W.Wright, Darf Publishers,1987.
3/"Wyprawy krzyżowe w oczach Arabów"- A.Maalouf, Czytelnik, 2001.
4/"Dzieje wypraw krzyżowych"-Steven Runciman,PIW 1987
5/"Wyprawy krzyżowe-Armie ludów tureckich"- A. Michałek, Bellona 2001
Patrz też literaturę poz.1 i 3 pod "Maroko".
Zobacz także inne strony Kurzawy